صفحه نخست

 

<<

 
 

تعرفه تبلیغات

 

سیلوی تهران هشتاد و یک ساله شد

به بهانه سالگرد سیلوی تهران که هیچ وقت کمرنگ نمی شود


سیلوی تهران که در سال 1315 و در زمان پهلوی اول ساخته شده است یکی از قدیمی‌ترین سیلوهای کشور است. سیلویی که از لحظه افتتاح تاکنون نقش مهمی را در تامین گندم، آرد و نان مردم تهران را داشته و هنوز هم یکی از مهم‌ترین مراکز ذخیره سازی گندم در کشور محسوب می‌شود.

این سیلو در منطقه نازی‌آباد تهران قرار دارد و طبق آنچه که در اسناد تاریخی آمده است شروع عملیات احداث آن توسط آلمان ها صورت گرفته و به همین علت بخشی از تجهیزات آن، ساخت کشور آلمان می باشد.

گفته می شود یکی از دلایل نام گذاری محله نازی آباد تهران ارتباط مستقیم با این سیلو دارد، چرا که حضور آلمانی هایی که در آن زمان به واسطه عضویت در حزب نازی به نازی ها معروف بودند باعث ایجاد این محله جدید در ضلع جنوبی سیلو شده و به جهت سکونت ایشان، این محله به نازی آباد معروف گردیده که تاکنون نیز این نام باقی مانده است.

با شروع جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط سه کشور شوروی، انگلیس و آمریکا و فشار این سه کشور به دولت ایران برای اخراج تمام آلمانی های مقیم ایران، مدتی کار احداث سیلو با وقفه روبرو می شود که در نهایت ادامه کار به اتباع کشور شوروی سابق سپرده می شود که تا مرحله نهایی روسها کار ساخت سیلو را ادامه می دهند. با قدم زدن در بخش‌های مختلف این سیلو می‌توان قدمت آن را لمس کرد.

سیلوی تهران از جمله میراث فرهنگی استان تهران است که با فرهنگ‌ تولید نان سنتی و آرد با کیفیت ارتباط مستقیم دارد. جالب است بدانیم که یکی از ضرب المثل هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد نیز به واسطه همین سیلو بین مردم رایج شده است. ضرب المثل نان کسی را آجر کردن. در هنگام جنگ جهانی دوم و کمبود نان در تهران، دولت یک کارخانه تولید نان ماشینی را در سیلوی تهران راه اندازی می کند که برای سرعت بیشتر در تولید نان، این کارخانه مبادرت به تولید نوعی نان شبیه به نان تست فعلی می نماید و ازآنجا که کمبود گندم در کشور وجود داشته از هر نوع غله ای که می توانستند در آرد این نان استفاده می کردند در نتیجه نانی تیره رنگ، سفت و شبیه به آجر به دست مردم می رسید. باتوجه به کمبود نان و بنوعی قحطی، مردم بالاجبار و علیرغم میل باطنی این نان را می خوردند. این نان به نان سیلو و با طعنه به نان آجری معروف شد و از آن به بعد به دلیل این که احساس می کردند دولت نانشان را از حالت سنتی به شکل آجر درآورده، هر کاری را که باعث اختلال در امور یک نفر می شد را با بکار بردن جمله نانش آجر شده است و یا شکل های دیگر این جمله تعبیر کردند که تاکنون نیز ادامه دارد.

امسال سیلوی تهران 81 ساله می‌شود. به پاس 81 سال خدمت این سیلوی پیر و تمامی دست اندرکاران آن به چرخه تولید، نگهداری و توزیع گندم، آرد و نان استان تهران، تولد این سیلو را که در شهریورماه است گرامی می‌داریم.
نقل از سایت منطقه یک

اتحاد فعالان صنعت نان كشور به ثمر نشست

اختصاصی/ رييس انجمن نان هاي صنعتي استان تهران در خصوص برگزاري نمايشگاه بين المللي صنعت آرد و نان در سال جاري گفت :همانگونه كه مستحضر هستيد پيرو مشكلات موجود طي ادوار گذشته اين نمايشگاه و عدم رسيدگي به آن ها توسط مجري ، تمامي فعالان صنف و صنعت تصميم بر عدم حضور داشته و خواهان رفع فوري مشكلات موجود شدند.

به همين منظور جلسات متعددي برگزار و مشروح مشكلات به مجري نمايشگاه ابلاغ گرديد.به لطف اتحاد، حمايت و قاطعيت يكايك توليدكنندگان، فعالان و دلسوزان صنعت آرد و نان كشور تمام مصوبات جلسات فوق اجرايي گرديده و تعهدات مقرر براي مجري نمايشگاه تحقق پيدا كرده است كه اميدواريم به تمامي اين تعهدات پايبند باشد.
خانمحمدي در ادامه افزود : با عنايت به حل مشكلات اين حوزه در نمايشگاه هاي سنوات گذشته ، اميد است نمايشگاه سال جاري با مشاركت حداكثري همكاران صنف و صنعت برگزار گرديده و مورد استقبال بي سابقه بازديدكنندگان داخلي و خارجي قرار گيرد.

وي در خاتمه ضمن تقدير و تشكر از تمامي دوستان ، همكاران و بزرگان صنعت آرد ، نان و ماشين آلات وابسته عنوان كرد : اتحاد و همبستگي بي بديل فعالان صنعت آرد و نان كشور در رفع مشكلات موجود نمايشگاه مايه مباهات اين صنعت بوده و مسلماً موجبات ارتقاء روزافزون اين صنعت را فراهم خواهد آورد.

 

در نشست کمیته ماده 12 عنوان شد

زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید بذر فراهم شود
در نشست کمیته ماده 12، اعتراض فعالان اقتصادی به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال 1382 مورد بررسی قرار گرفت.
 

در نشست کمیته ماده 12، اعتراض فعالان اقتصادی به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال 1382 مورد بررسی قرار گرفت.


تازه‌ترین نشست کمیته ماده 12 با حضور معاون حقوقی رئیس‌جمهور، معاون اداری قوه قضاییه و رئیس اتاق ایران برگزار شد.

بررسی اعتراض جمعی از فعالان اقتصادی به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل گواهی بذر و نهال 1382 دستور کار اصلی کمیته ماده 12 بود.

جمعی از فعالان اقتصادی ایرادات قانونی و اجرایی این قانون را عنوان کردند. درنهایت مقرر شد اشکالات قانونی با تدوین طرح جدید بذر و نهال با پیشنهاد به مجلس و موارد مرتبط با قوه قضاییه با ارجاع به این قوه مرتفع شود.

دبیرخانه ماده 12 گزارشی در مورد اهمیت بذر و نهال در تولید محصولات کشاورزی ارائه کرد. طبق این گزارش بذر و نهال مهم‌ترین عامل تعیین کمیت و کیفیت هر محصول کشاورزی است و استفاده از بذر و نهال نامرغوب باعث هدر رفتن و یا کاهش بهره‌وری سایر نهاده‌های مصرفی مانند زمین، آب، کود و سم و سرمایه انسانی می‌شود. بر همین اساس عدم اجرای مناسب قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل گواهی بذر و نهال مصوب 1382 و مشکلات این قانون باعث شده که سرمایه‌گذارانی که به دنبال تولید بذر هستند از پرداختن به این کار منصرف شوند.

ضرر و زیان اشخاص حقیقی و حقوقی از فعالیت تولیدکنندگان بذر بدون مجوز و عدم حضور بخش خصوصی در فرایندهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بذر و نهال از مهم‌ترین مشکلات فعالان بخش خصوصی عنوان شد.

نیلی، دبیر انجمن سیب‌زمینی در همین زمینه گفت: صنعت بذر و نهال از حلقه‌های تولید و تکثیر، فراوری، بسته‌بندی و بازاریابی مهم‌ترین عمل افزایش بهره‌وری در عملکرد کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی است.

طبق صحبت‌های این فعال بخش خصوصی توسعه صنعت بذر و نهال مشروط به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و نیروی انسانی متخصص است و به همین منظور باید ایرادات قانونی و مشکلات اجرایی این قانون برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی باهدف توسعه این صنعت بیشتر شود.

بیژن بقراطی، رئیس اتحادیه واردکنندگان بذر اصلاح‌شده ایران سخنانی در مورد اهمیت تولید بذرهای باکیفیت ارائه کرد. طبق گفته‌های این کارشناس کشاورزی استفاده از بذرهای باکیفیت، عملکرد کشاورزی را افزایش داده و در بحران آب فعلی، مصرف آب را هم کم می‌کند.

به اعتقاد بقراطی، ایران در استفاده از بذرهای باکیفیت پیشرفت چندانی نداشته است چراکه حوزه بذر و نهال در انحصار بخش دولتی است و بخش خصوصی باید به‌طور جدی وارد حوزه بذر و نهال شود. بقراطی گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه اثربخش خواهد بود و سرمایه‌گذاران این حوزه می‌توانند به‌سرعت در تولید بذرهای پر محصول موفق شوند.

به باور بقراطی با استفاده از این بذرهای جدید می‌توان تا مقدار زیادی با بحران آب مبارزه کرد چراکه مقدار آب بسیار کمتری مصرف می‌کند.

مصوبات کمیته ماده 12 پیرامون قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال

پس از بحث و بررسی پیشنهاد‌های دبیرخانه به‌عنوان مجموع نظرات بخش‌خصوصی عنوان و طبق گفته‌های نوروز کهزادی معاون اداری و مالی قوه قضاییه مقرر شد به دستگاه مربوطه ارجاع شوند. برخی موارد نیز به اصلاح قانون موکول شد.

حضور اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در ترکیب هیات امنای سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی با توجه به تولید بذر توسط بخش خصوصی از مهم‌ترین پیشنهاد‌های دبیرخانه بود که مقرر شد با اصلاح قانون زمینه‌های قانونی حضور بخش خصوصی در ترکیب هیات امنا فراهم شود.

سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سازمانی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است.

هیات امنای سازمان شامل وزیر جهاد کشاورزی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی، یک نفر از معاونان اجرائی وزارت جهاد کشاورزی به انتخاب وزیر جهاد کشاورزی، یک نفر از اعضا برجسته هیات علمی دانشگاه‌ها به معرفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سه نفر محقق برجسته وزارت جهاد کشاورزی به انتخاب وزیر جهاد کشاورزی، هستند و بخش خصوصی جایگاهی در هیات امنای این سازمان ندارد.

پیشنهاد دیگر دبیرخانه این بود که مراجع قضایی پرونده‌های مربوط به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال را بر اساس گزارش‌های کارشناسی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال رسیدگی کنند که در این زمینه مقرر شد معاون قوه قضاییه موضوع را به این قوه برده و اجرایی شدن آن را در دستور کار قرار دهد.

تبصره یک قانون مذکور، مراجع قضایی را مکلف کرده است که بر اساس شکایت موسسه و سایر اشخاص ذی‌نفع و گزارش کارشناسی موسسه به موضوعات رسیدگی کند اما دادگاه‌ها در رسیدگی به این امر از کارشناسان موسسه استفاده نکرده و بررسی کارشناسی را به کارشناسان رسمی دادگستری که بعضاً در این حوزه تخصصی ندارند ارجاع می‌دهند. این فرایند باعث دلسردی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌شود.

بالا بردن ظرفیت کانون کارشناسان رسمی و آموزش این افراد در زمینه بذر و نهال هم پیشنهادی بود که دبیرخانه عنوان کرد و مقرر شد قوه قضاییه زمینه آموزش این افراد و انتصاب کارشناس بذر در این سمت را فراهم کند.

ساماندهی شبکه توزیع‌کنندگان بذر از دیگر پیشنهاد‌های دبیرخانه بود که مصوب شد در این زمینه تشکلی صنفی تشکیل‌شده و توزیع بذر را ساماندهی کند.

توزیع‌کنندگان بذر و نهال گواهی‌شده باید از صلاحیت فنی و تخصصی برخوردار باشند و در غیر این صورت خسارات مادی جبران‌ناپذیری به کشاورزان مصرف‌کننده بذر و نهال وارد می‌شود. بر همین اساس فعالان بخش خصوصی معتقدند که توزیع‌کنندگان باید ملزم به دریافت فعالیت از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال شوند. موسسه هم بر فعالیت آن‌ها نظارت کند.

همچنین فعالان اقتصادی اعلام کردند که دو اشکال در قانون مذکور وجود دارد که باید رفع شوند. در ماده 4 این قانون آمده است که سطح استانداردهای ملی بالاتر از استانداردهای بین‌المللی تعیین خواهد شد. درصورتی‌که چیزی به نام استانداردهای بین‌المللی برای بذر وجود ندارد و هر کشوری استاندارد خود را دارد. به همین دلیل این جمله باید از قانون حذف شود. مورد دیگر مربوط به محدود کردن مدت اعتبار مجوز تولید است که در این زمینه آیین‌نامه اجرایی، مدت اعتبار مجوز تولید را برای اکثریت قاطع بذرها یک سال زراعی تعیین کرده است حال‌آنکه تولید بذر به سرمایه‌گذاری بلندمدت نیاز دارد و محدود کردن زمان آن منطقی نیست. بر همین اساس دبیرخانه کمیته ماده 12 پیشنهاد کرد که مدت اعتبار مجوز به بیش از یک سال افزایش یابد.

برخی از ایرادات فعالان بخش خصوصی به ایرادات قانونی مربوط بود که در مورد ایرادات قانونی مقرر شد پیشنهاد جدیدی پس از بررسی‌های کارشناسی با وزارت جهاد کشاورزی و فعالان بخش خصوصی و در نظر گرفتن همه موارد اجرایی تدوین‌شده و به‌عنوان طرح به صحن مجلس برود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مورد تصویب قوانین جدید گفت: نگرش ما به وضع قانون باید تغییر کند. اینکه فکر می‌کنیم همه جزییات یک قانون را باید تغییر دهیم درست نیست. گاهی ایرادات قانونی فقط از طریق تدوین یک دستورالعمل اصلاح می‌شود.

انصاری با تأکید بر اهمیت کاهش حجم قوانین و مقررات در کشور گفت: هرچقدر حجم قوانین را کم کنیم بهتر است. اینکه ما جزییات امر را بخواهیم در قانون بیاوریم درست نیست.

به باور معاون حقوقی رئیس‌جمهور در بسیاری از موارد ایرادات قانونی با تصویب آیین‌نامه‌ها حل می‌شوند و تصویب قانون هم باید در حد یک سری از الزامات کلی و با اعطای اختیارات درونی به دولت و بخش خصوصی باشد؛ قوانین باید سهل و کلی بوده و موارد جزئی به آیین‌نامه‌ها ارجاع داده شود.

همچنین دبیرخانه کمیته ماده 12، پنج مورد از مصوبات نشست‌های قبلی کمیته که باوجود تصویب در کمیته و پیگیری‌های دبیرخانه اجرایی نشده‌ بودند را مطرح کرد و از معاون حقوقی رئیس‌جمهور درخواست کرد اجرای این موارد را با سؤال و پیگیری از دستگاه‌های اجرایی پیگیری کند.

مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در همین زمینه گفت: سازمان امور مالیاتی و دیگر دستگاه‌های اجرایی که به‌تناسب موضوع در جلسه حاضر می‌شوند، باید نماینده تام‌الاختیار خود را به جلسات بفرستند و چنانچه تصمیمی گرفته می‌شود باید به آن پایبند باشند. اعتراض‌های آن‌ها باید در جلسه گفته شود.

 
<<{ پیامبر اکرم صلی الله و آله و سلم فرمود : نان را احترام کنید زیرا خداوند آن را احترام کرده است، پس هر کس نان را گرامی بدارد خداوند نیز اورا گرامی خواهد داشت  }>>
 
 

 روایت تصویری از حضور وزیر بهداشت و رئیس اتحادیه نان کشور در همایش روز جهانی غذا   

 
 
 
 

 

   ما را در گوگل محبوب کنید

 

تعرفه تبلیغات

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه سراسری تولید کنندگان و صادر کنندگان نان ایران می باشد.

 
© Copyright - Iranian Bread Producer & Exporter Federation. All Rights Reserved.  

Designed by:webpardazan.ir