صفحه نخست

 

<<

 
 

تعرفه تبلیغات

 

اشخاص حقیقی و حقوقی که برابر آخرین اظهارنامه تسلیمی فروش ۵ میلیارد تومان و یا دارایی ۸ میلیارد تومان داشته ، برای عملکرد ۱۳۹۶ مکلف به ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده می باشند/

عدم ثبت هرگونه تغییرات برای اشخاص حقوقی فاقد فعالیت به موجب آنچه که در تبصره ۴ ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم آمده است /

 

افتتاح دانشگاه نان سحر
ارتقاء کیفیت نان با تلفیق علم و صنعت
مصرف نان سهم عمده ای از سبد غذایی جامعه ایرانی را تشکیل داده است از این رو درجهت حفظ سلامت و بهداشت جامعه همواره بر ارتقاء کیفیت نان و جلوگیری از استفاده از افزودنی ها در پخت نان تاکید شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به منظور جلوگیری از دور ریز نان که بطور سنتی پخت می شود همچنین در رعایت هر چه بیشتر بهداشت در پخت نان، نان حجیم و صنعتی با تلفیق علم و صنعت بیش از دو دهه است که در دستور کار متولیان صنعت غذایی کشور قرار گرفته است که در این بین از حمایت متولیان بهداشت جامعه نیز برخوردار بوده است.

استفاده از آزمایشگاه های مجهز به منظور رصد و کنترل همه مراحل و فرایند های پخت نان صنعتی از مزیت های تغییر ذائقه در مصرف نان های صنعتی، نیمه حجیم و حجیم است.

رضا محمدی مسئول آزمایشگاه نان در این باره می گوید: در آزمایشگاه نان انواع آزمایش های میکرو بیولوژی، شیمیایی و فیزیکی انجام می شود تا از صحت و سلامت نان مطمئن شویم. به طور تصادفی نان های تولیدی را از خط تولید انتخاب و آزمایش های لازم را انجام می دهیم احیانا اگر مشکلی در خط تولید رصد و اعلام شود نان مشکل دار از خط خارج می شود.

همه رصدها و کنترل ها در آزمایشگاه ها و مراکز وابسته به دانشگاه نان به این منظور انجام می شود که نان صنعتی با بررسی های دقیق و ضمن رعایت نکات بهداشتی به دست مصرف کننده برسد.

سید علی مشعشعی معاون پژوهشی دانشگاه نان می گوید: در بحث تولید صنعتی شرایط تولید کاملا کنترل شده است، شرایط بهداشتی و محیطی کاملا رعایت می شود و چون تخمیر کامل را در این صنعت داریم معمولا ماده مضر نان کاهش و خواص تغذیه نان افزایش می یابد.

صنعت نان در پیوند دانشگاه علاوه بر بالا بردن دانش روز دراین حرفه، بستری را برای دانشجویان آن فراهم کرده که آموخته های خود را در عمل پیاده کنند و خود کارآفرین شوند.

منیژه لاهیجانی دانشجو و تولید کننده نان صنعتی می گوید:​ با استفاده از آموخته های علمی در این دانشگاه و بهره گیری از تخصص های موجود در کارگاه های نان توانستم کارگاه تولید نان صنعتی را با جدید ترین شیوه تولید در عین برخورداری از ماشین آلات نوین راه اندازی کنم، ضمن اینکه در کارگاهی که ایجاد کردم فقط خانم های سرپرست خانوار مشغول تولید نان هستند.

رشد صنعت نان در سال های اخیر و تولید بیش از 170 نوع نان صنعتی در کشور، عاملی شد تا خودکفایی در ساخت ماشین آلات و تجهیزات این صنعت در اولویت قرار گیرد.

مهدی خان محمدی تولید کننده نان صنعتی و ماشین آلات نان می گوید امروز بیش از 70 درصد ماشین آلات مورد نیاز صنعت نان در داخل کشور تولید می شود حتی این ماشین آلات را صادر هم می کنیم البته مواد اولیه مورد نیاز از خمیر مایه تا بهبود دهنده 100 درصد در داخل کشور تولید می شود ضمن اینکه در تولید دستگاه های بسته بندی نیز تا 80 درصد به خودکفایی رسیدیم.

در حالی که بر اساس سند چشم انداز مصرف نان صنعتی در کشور باید به 40 درصد کل مصرف نان برسد عواملی سرعت دستیابی به این هدف را کند کرده تا جایی که مصرف نان صنعتی 15 درصد کل مصرف نان در کشور است.

محمدجواد کرمی رئیس اتحادیه نان های حجیم تهران معتقد است: دولت گندم را برای سنتی پزان کیلویی 665 تومان و برای آزاد پزان یا همان نان های صنعتی یا حجیم کیلویی 900 تومان حساب می کند که این تفاوت قیمت موجب رانت و نشتی آرد از واحدهای پخت سنتی به واحدهای صنعتی می شود.

محسن لزومیان رئیس اتحادیه نان های صنعتی کشور هم با اشاره به اینکه 50 درصد قیمت نان مربوط به هزینه حمل و نقل،​ بسته بندی و سهم فروشگاهی است می گوید: هر قدر واحدهای نان های صنعتی را نزدیک شهر و در محدوده مصرف نان احداث کنیم قیمت تمام شده پایین می آید و از انجا که مردم ما به خوردن نان گرم و تازه عادت دارند از این امر استقبال خواهد شد.

فراگیر شدن مصرف نان صنعتی در ایران که برخوردار است تولید کیفی و با استانداردهای بهداشتی است توجه بیشتر به صنعت نان به عنوان کسب و کار نوپا را می طلبد.

افزایش سهم نان صنعتی دربازار نیازمند حمایت متولیان و مصرف کنندگان است تا در عین اشتغال زایی، نان با ماندگاری زیاد و دور ریز کم به بازار عرضه شود.

 

دانلود فایل ویدئویی

سیدمحمدرضا مرتضوی گفت: بارها پشت این بلندگو گفته‌ایم که دلیل این فساد ایجاد موانع و شفافیت در اقتصاد است، اگر کار مردم را به مردم واگذار کنید حتماً به صورت گسترده این فسادها کاهش می‌یابد.
خبرگزاری فارس

سیدمحمدرضا مرتضوی در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به صحبت‌های دادستان کل گفت: وی گفته است که کسی که 8 سال مدیریت عالی کشور را عهده‌دار بوده در طول 8 سال مدیریت کلکسیونی از قانون‌گریزی و عمل خلاف قانون داشته است، اما اکنون از احقاق حقوق مردم حرف می‌زند.

وی همچنین گفت: دادستان کل کشور گفته است وقتی ما می‌بینیم برخی مقامات کشور و کسانی که دلسوزانه باید در مورد مبارزه با قاچاق فعال باشند، خود و یا فرزندانشان و کسانی که به آنها وابسته هستند دارای سهمی در قاچاق هستند، چگونه انتظار دارید مبارزه با قاچاق به نتیجه برسد؟

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفت:‌ در پرونده فساد نفتی از قول مقامات رسمی کشور گفته می‌شود که برخی وزرا و مسئولان عالی‌رتبه کشور در این پرونده نقش داشته‌اند و الآن هم آقایانی که در مورد این فساد نقش داشته‌اند، در مورد مبارزه با فساد حرف می‌زنند. آیا می‌دانید این چه ناامیدی در دل مردم، کارگران و کسبه ایجاد می‌کند؟

وی با اشاره به فساد در صندوق فرهنگیان گفت: صندوق فرهنگیان صندوقی است که از حقوق معلمان برای آینده آنها 17 هزار تومان جهت واریز شدن به این صندوق کم می‌شود.

مرتضوی بیان داشت: به قول مسئول رسیدگی به این پرونده، در این پرونده درابتدا صحبت از فساد 8 هزار میلیارد تومانی بود، اما اکنون صحبت از فساد 14 هزار میلیارد تومانی دراین صندوق می‌شود.

رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، بابیان اینکه مردم با این مسائل درگیر هستند، اضافه کرد: مباحثی در خصوص حقوق نجومی و املاک نجومی مطرح می‌شود، یک عده‌ای می‌گویند شما حقوق نجومی گرفته‌اید و عده‌ای دیگر می‌گویند شما املاک نجومی را خورده‌اید.

وی به پرونده اختلاس بیمه ایران اشاره کرد و گفت: متهم ردیف اول این اختلاس جزو عالی‌ترین مقامات کشور بوده و کسی بوده که مسئول مبارزه با فساد بوده است.

مرتضوی افزود: در این جا به یاد فرمایش مقام معظم رهبری می‌افتم که فرمودند با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک کرد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مفاسد اقتصادی بابک زنجانی اظهار داشت: زنجانی املاک تأمین اجتماعی را که مال ما و کارگرهای ما است، خرید و یک چک از تأمین اجتماعی معادل آن اموال گرفت و بابت آن چک هم از مسئولان کشور نفت خرید. شما کاسب هستید و در صحنه اجتماعی حضور دارید، آیا می‌توان یک گونی سیب زمینی را می‌توان بدون اجازه از نایب محل فروخت؟ نمی‌شود، بعد اینها همه جمع می‌شود و مردم را نگران می‌کند.

وی افزود: از دهه 70 گفتند که فساد 123 میلیارد تومانی، الآن از فساد 123 هزار میلیاردی می‌گویند، یعنی فساد 100 برابر شده است، چه کسی مسئول است و باید به این مسائل رسیدگی کند؟

مرتضوی گفت: این فساد سیستماتیک است. کسانی را که بابت این فسادها می‌گیرند معلول هستند و هیچ‌کدام علت نیستند. ما بارها پشت این بلندگو گفته‌ایم که دلیل این فساد ایجاد موانع و شفافیت در اقتصاد است. اگر کار مردم را به مردم واگذار کنید حتماً به صورت گسترده این فسادها کاهش می‌یابد.

رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، اضافه کرد: در مورد این فسادها در روزنامه‌ها نوشتند. رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه و آقای دادستان در مورد آن صحبت کردند و دادستان گفتند که در قوه قضائیه، ما به مبارزه‌ای بی‌امان با فساد پرداخته‌ایم اما آمار آن را نمی‌گوییم.

وی گفت: حالا اگر عده‌ای آمدند از کارگر، دانشجو، جوان و کاسب اعتراض کردند، قطعاً یک عده آدم ماجراجو و شرور هم ممکن است بیایند و دو سطل باارزش شهرداری را آتش بزنند. آیا اینها آشغال هستند؟!

مرتضوی گفت: به نظر اگر بخواهم حقیقت را بگویم و اگر به حق 5 تن نترسم، باید بگویم کسانی آشغال هستند که در این فساد سیستماتیک 8 سال سکوت کردند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: وظیفه نیروهای امنیتی و همه مردم این است که بستری ایجاد کنند که مردم آزاد حرف بزنند.

وی گفت: دو گروه از حضور مردم ممکن است سوءاستفاده کنند؛ یک گروه کسانی هستند که در سیاست از مردم سیلی خورده‌اند و گروه دیگری هستند که در پروژه ایران‌هراسی و منزوی کردن ایران شکست خورده‌اند و اکنون یک فرمانده نادان و دست به آتش به نام ترامپ دارند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به اینکه مسئولان دولتی هرگاه به اتاق می‌آیند می‌گویند ما از شما حرف‌های تکراری می‌شنویم گفت: من می‌خواهم به مسئولان دولتی بگویم عمل شما هم تکراری است، زیرا ما هرچه می‌گوییم این دولت را کوچک کنید و کار را به مردم واگذار کنید بازهم می‌آیید و اداره کل تشکیل می‌دهید.

مرتضوی اضافه کرد: ما متهم به آن هستیم آنچه را که عده‌ای گوش نمی‌کنند مرتب تکرار می‌کنیم.

وی ادامه داد: رئیس یک بانک کوچک همکاران ما را در تولید و صنعت بی‌آبرو می‌کند و به دنبال این بی‌آبرویی همکار ما سکته می‌کند و فرزندشان خودکشی می‌کند.

مرتضوی گفت: قبل از بی‌آبرویی قیام کنید نه به معنای نافرمانی، بلکه به معنای استفاده درست از بلندگو

میثمی فرد ، صاحب برند تک نان جنوب در گفتگو با نگاشته وقوع زلزله دردناک در استان کرمانشاه را مقطع حساسی برای توجه به مسئله مدیریت بحران درحوزه تغذیه و تامین نان در میان سازمانهای مسئول دانست و گفت: به حمدخدا، با وجود حس همياري که میان مردم در مواقع بلاياي طبيعي است، نان به سادگي در اختیار مردم خسارت ديده قرار گرفت اما نکته ای که باز مورد اجحاف واقع شد، كيفيت، ماندگاري و بهداشت نان بود.
وی افزود: ویژگیهای نان صنعتی شامل مواردی چون شناسنامه مشخص، بسته بندي بهداشتي، مکانیزه بودن تولید و عدم امکان تماس دست در مقابل ویژگی های نان سنتی، تقابلی نابرابر را ایجاد کرده، چرا که نانهاي سنتي به ويژه نان لواش (كه امكان نگهداري آن نسبت به نانهاي سنگگ و بربري بيشتر است) به جهت عدم امكان نگهداري مناسب، همواره پس از يك روز، تبدیل به ضایعات مي شود.
وی با اشاره به برخی ويدئوهایی که از ضایعات نانهای سنتی در استان کرمانشاه منتشر شد، اذعان داشت: در ويدئو هايي در شبكه هاي مجازي پخش شد مشخص بود كه نانهاي ارسالي بدون بسته بندي، بيش از يك روز دوام نیاورده و همه آنها به ضايعات تبديل و يا كلا دورريز شدند. در حالی که خوشبختانه با تماس مجدد هلال احمر متوجه استقبال مردم از مصرف نان لواش تكنان که دارای بسته بندی بهداشتی و داراي ماندگاري 6 روزه بود، شدیم و با سفارش مجدد این سازمان تولید تک نان را افزایش دادیم
وی تصریح کرد: ايجاد واحدهای نانهاي صنعتي در هر شرایطی، پديده ای مبارك است. نقدی که بنده به عنوان یک فعال حوزه نان صنعتی وارد می دانم این است که؛ بسياري از واحد ها به جهت ناشي گري و عدم مهارت لازم و بدون هیچ گونه سابقه كاري در بخش گندم و آرد و نان، وارد اين حوزه شدند كه قطعاً خطا كردند و نه تنها به سرمايه خود، بلکه به سرمايه ملي نیز آسیب رساندند.

 

 

محسن لزومیان : نان صنعتی و یک دهه دور و تسلسل باطل

سیلوی تهران هشتاد و یک ساله شد

به بهانه سالگرد سیلوی تهران که هیچ وقت کمرنگ نمی شود


سیلوی تهران که در سال 1315 و در زمان پهلوی اول ساخته شده است یکی از قدیمی‌ترین سیلوهای کشور است. سیلویی که از لحظه افتتاح تاکنون نقش مهمی را در تامین گندم، آرد و نان مردم تهران را داشته و هنوز هم یکی از مهم‌ترین مراکز ذخیره سازی گندم در کشور محسوب می‌شود.

این سیلو در منطقه نازی‌آباد تهران قرار دارد و طبق آنچه که در اسناد تاریخی آمده است شروع عملیات احداث آن توسط آلمان ها صورت گرفته و به همین علت بخشی از تجهیزات آن، ساخت کشور آلمان می باشد.

گفته می شود یکی از دلایل نام گذاری محله نازی آباد تهران ارتباط مستقیم با این سیلو دارد، چرا که حضور آلمانی هایی که در آن زمان به واسطه عضویت در حزب نازی به نازی ها معروف بودند باعث ایجاد این محله جدید در ضلع جنوبی سیلو شده و به جهت سکونت ایشان، این محله به نازی آباد معروف گردیده که تاکنون نیز این نام باقی مانده است.

با شروع جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط سه کشور شوروی، انگلیس و آمریکا و فشار این سه کشور به دولت ایران برای اخراج تمام آلمانی های مقیم ایران، مدتی کار احداث سیلو با وقفه روبرو می شود که در نهایت ادامه کار به اتباع کشور شوروی سابق سپرده می شود که تا مرحله نهایی روسها کار ساخت سیلو را ادامه می دهند. با قدم زدن در بخش‌های مختلف این سیلو می‌توان قدمت آن را لمس کرد.

سیلوی تهران از جمله میراث فرهنگی استان تهران است که با فرهنگ‌ تولید نان سنتی و آرد با کیفیت ارتباط مستقیم دارد. جالب است بدانیم که یکی از ضرب المثل هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد نیز به واسطه همین سیلو بین مردم رایج شده است. ضرب المثل نان کسی را آجر کردن. در هنگام جنگ جهانی دوم و کمبود نان در تهران، دولت یک کارخانه تولید نان ماشینی را در سیلوی تهران راه اندازی می کند که برای سرعت بیشتر در تولید نان، این کارخانه مبادرت به تولید نوعی نان شبیه به نان تست فعلی می نماید و ازآنجا که کمبود گندم در کشور وجود داشته از هر نوع غله ای که می توانستند در آرد این نان استفاده می کردند در نتیجه نانی تیره رنگ، سفت و شبیه به آجر به دست مردم می رسید. باتوجه به کمبود نان و بنوعی قحطی، مردم بالاجبار و علیرغم میل باطنی این نان را می خوردند. این نان به نان سیلو و با طعنه به نان آجری معروف شد و از آن به بعد به دلیل این که احساس می کردند دولت نانشان را از حالت سنتی به شکل آجر درآورده، هر کاری را که باعث اختلال در امور یک نفر می شد را با بکار بردن جمله نانش آجر شده است و یا شکل های دیگر این جمله تعبیر کردند که تاکنون نیز ادامه دارد.

امسال سیلوی تهران 81 ساله می‌شود. به پاس 81 سال خدمت این سیلوی پیر و تمامی دست اندرکاران آن به چرخه تولید، نگهداری و توزیع گندم، آرد و نان استان تهران، تولد این سیلو را که در شهریورماه است گرامی می‌داریم.
نقل از سایت منطقه یک

اتحاد فعالان صنعت نان كشور به ثمر نشست

اختصاصی/ رييس انجمن نان هاي صنعتي استان تهران در خصوص برگزاري نمايشگاه بين المللي صنعت آرد و نان در سال جاري گفت :همانگونه كه مستحضر هستيد پيرو مشكلات موجود طي ادوار گذشته اين نمايشگاه و عدم رسيدگي به آن ها توسط مجري ، تمامي فعالان صنف و صنعت تصميم بر عدم حضور داشته و خواهان رفع فوري مشكلات موجود شدند.

به همين منظور جلسات متعددي برگزار و مشروح مشكلات به مجري نمايشگاه ابلاغ گرديد.به لطف اتحاد، حمايت و قاطعيت يكايك توليدكنندگان، فعالان و دلسوزان صنعت آرد و نان كشور تمام مصوبات جلسات فوق اجرايي گرديده و تعهدات مقرر براي مجري نمايشگاه تحقق پيدا كرده است كه اميدواريم به تمامي اين تعهدات پايبند باشد.
خانمحمدي در ادامه افزود : با عنايت به حل مشكلات اين حوزه در نمايشگاه هاي سنوات گذشته ، اميد است نمايشگاه سال جاري با مشاركت حداكثري همكاران صنف و صنعت برگزار گرديده و مورد استقبال بي سابقه بازديدكنندگان داخلي و خارجي قرار گيرد.

وي در خاتمه ضمن تقدير و تشكر از تمامي دوستان ، همكاران و بزرگان صنعت آرد ، نان و ماشين آلات وابسته عنوان كرد : اتحاد و همبستگي بي بديل فعالان صنعت آرد و نان كشور در رفع مشكلات موجود نمايشگاه مايه مباهات اين صنعت بوده و مسلماً موجبات ارتقاء روزافزون اين صنعت را فراهم خواهد آورد.

 

در نشست کمیته ماده 12 عنوان شد

زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید بذر فراهم شود
در نشست کمیته ماده 12، اعتراض فعالان اقتصادی به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال 1382 مورد بررسی قرار گرفت.
 

در نشست کمیته ماده 12، اعتراض فعالان اقتصادی به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال 1382 مورد بررسی قرار گرفت.


تازه‌ترین نشست کمیته ماده 12 با حضور معاون حقوقی رئیس‌جمهور، معاون اداری قوه قضاییه و رئیس اتاق ایران برگزار شد.

بررسی اعتراض جمعی از فعالان اقتصادی به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل گواهی بذر و نهال 1382 دستور کار اصلی کمیته ماده 12 بود.

جمعی از فعالان اقتصادی ایرادات قانونی و اجرایی این قانون را عنوان کردند. درنهایت مقرر شد اشکالات قانونی با تدوین طرح جدید بذر و نهال با پیشنهاد به مجلس و موارد مرتبط با قوه قضاییه با ارجاع به این قوه مرتفع شود.

دبیرخانه ماده 12 گزارشی در مورد اهمیت بذر و نهال در تولید محصولات کشاورزی ارائه کرد. طبق این گزارش بذر و نهال مهم‌ترین عامل تعیین کمیت و کیفیت هر محصول کشاورزی است و استفاده از بذر و نهال نامرغوب باعث هدر رفتن و یا کاهش بهره‌وری سایر نهاده‌های مصرفی مانند زمین، آب، کود و سم و سرمایه انسانی می‌شود. بر همین اساس عدم اجرای مناسب قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل گواهی بذر و نهال مصوب 1382 و مشکلات این قانون باعث شده که سرمایه‌گذارانی که به دنبال تولید بذر هستند از پرداختن به این کار منصرف شوند.

ضرر و زیان اشخاص حقیقی و حقوقی از فعالیت تولیدکنندگان بذر بدون مجوز و عدم حضور بخش خصوصی در فرایندهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بذر و نهال از مهم‌ترین مشکلات فعالان بخش خصوصی عنوان شد.

نیلی، دبیر انجمن سیب‌زمینی در همین زمینه گفت: صنعت بذر و نهال از حلقه‌های تولید و تکثیر، فراوری، بسته‌بندی و بازاریابی مهم‌ترین عمل افزایش بهره‌وری در عملکرد کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی است.

طبق صحبت‌های این فعال بخش خصوصی توسعه صنعت بذر و نهال مشروط به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و نیروی انسانی متخصص است و به همین منظور باید ایرادات قانونی و مشکلات اجرایی این قانون برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی باهدف توسعه این صنعت بیشتر شود.

بیژن بقراطی، رئیس اتحادیه واردکنندگان بذر اصلاح‌شده ایران سخنانی در مورد اهمیت تولید بذرهای باکیفیت ارائه کرد. طبق گفته‌های این کارشناس کشاورزی استفاده از بذرهای باکیفیت، عملکرد کشاورزی را افزایش داده و در بحران آب فعلی، مصرف آب را هم کم می‌کند.

به اعتقاد بقراطی، ایران در استفاده از بذرهای باکیفیت پیشرفت چندانی نداشته است چراکه حوزه بذر و نهال در انحصار بخش دولتی است و بخش خصوصی باید به‌طور جدی وارد حوزه بذر و نهال شود. بقراطی گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه اثربخش خواهد بود و سرمایه‌گذاران این حوزه می‌توانند به‌سرعت در تولید بذرهای پر محصول موفق شوند.

به باور بقراطی با استفاده از این بذرهای جدید می‌توان تا مقدار زیادی با بحران آب مبارزه کرد چراکه مقدار آب بسیار کمتری مصرف می‌کند.

مصوبات کمیته ماده 12 پیرامون قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال

پس از بحث و بررسی پیشنهاد‌های دبیرخانه به‌عنوان مجموع نظرات بخش‌خصوصی عنوان و طبق گفته‌های نوروز کهزادی معاون اداری و مالی قوه قضاییه مقرر شد به دستگاه مربوطه ارجاع شوند. برخی موارد نیز به اصلاح قانون موکول شد.

حضور اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در ترکیب هیات امنای سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی با توجه به تولید بذر توسط بخش خصوصی از مهم‌ترین پیشنهاد‌های دبیرخانه بود که مقرر شد با اصلاح قانون زمینه‌های قانونی حضور بخش خصوصی در ترکیب هیات امنا فراهم شود.

سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سازمانی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است.

هیات امنای سازمان شامل وزیر جهاد کشاورزی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی، یک نفر از معاونان اجرائی وزارت جهاد کشاورزی به انتخاب وزیر جهاد کشاورزی، یک نفر از اعضا برجسته هیات علمی دانشگاه‌ها به معرفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سه نفر محقق برجسته وزارت جهاد کشاورزی به انتخاب وزیر جهاد کشاورزی، هستند و بخش خصوصی جایگاهی در هیات امنای این سازمان ندارد.

پیشنهاد دیگر دبیرخانه این بود که مراجع قضایی پرونده‌های مربوط به قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال را بر اساس گزارش‌های کارشناسی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال رسیدگی کنند که در این زمینه مقرر شد معاون قوه قضاییه موضوع را به این قوه برده و اجرایی شدن آن را در دستور کار قرار دهد.

تبصره یک قانون مذکور، مراجع قضایی را مکلف کرده است که بر اساس شکایت موسسه و سایر اشخاص ذی‌نفع و گزارش کارشناسی موسسه به موضوعات رسیدگی کند اما دادگاه‌ها در رسیدگی به این امر از کارشناسان موسسه استفاده نکرده و بررسی کارشناسی را به کارشناسان رسمی دادگستری که بعضاً در این حوزه تخصصی ندارند ارجاع می‌دهند. این فرایند باعث دلسردی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌شود.

بالا بردن ظرفیت کانون کارشناسان رسمی و آموزش این افراد در زمینه بذر و نهال هم پیشنهادی بود که دبیرخانه عنوان کرد و مقرر شد قوه قضاییه زمینه آموزش این افراد و انتصاب کارشناس بذر در این سمت را فراهم کند.

ساماندهی شبکه توزیع‌کنندگان بذر از دیگر پیشنهاد‌های دبیرخانه بود که مصوب شد در این زمینه تشکلی صنفی تشکیل‌شده و توزیع بذر را ساماندهی کند.

توزیع‌کنندگان بذر و نهال گواهی‌شده باید از صلاحیت فنی و تخصصی برخوردار باشند و در غیر این صورت خسارات مادی جبران‌ناپذیری به کشاورزان مصرف‌کننده بذر و نهال وارد می‌شود. بر همین اساس فعالان بخش خصوصی معتقدند که توزیع‌کنندگان باید ملزم به دریافت فعالیت از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال شوند. موسسه هم بر فعالیت آن‌ها نظارت کند.

همچنین فعالان اقتصادی اعلام کردند که دو اشکال در قانون مذکور وجود دارد که باید رفع شوند. در ماده 4 این قانون آمده است که سطح استانداردهای ملی بالاتر از استانداردهای بین‌المللی تعیین خواهد شد. درصورتی‌که چیزی به نام استانداردهای بین‌المللی برای بذر وجود ندارد و هر کشوری استاندارد خود را دارد. به همین دلیل این جمله باید از قانون حذف شود. مورد دیگر مربوط به محدود کردن مدت اعتبار مجوز تولید است که در این زمینه آیین‌نامه اجرایی، مدت اعتبار مجوز تولید را برای اکثریت قاطع بذرها یک سال زراعی تعیین کرده است حال‌آنکه تولید بذر به سرمایه‌گذاری بلندمدت نیاز دارد و محدود کردن زمان آن منطقی نیست. بر همین اساس دبیرخانه کمیته ماده 12 پیشنهاد کرد که مدت اعتبار مجوز به بیش از یک سال افزایش یابد.

برخی از ایرادات فعالان بخش خصوصی به ایرادات قانونی مربوط بود که در مورد ایرادات قانونی مقرر شد پیشنهاد جدیدی پس از بررسی‌های کارشناسی با وزارت جهاد کشاورزی و فعالان بخش خصوصی و در نظر گرفتن همه موارد اجرایی تدوین‌شده و به‌عنوان طرح به صحن مجلس برود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مورد تصویب قوانین جدید گفت: نگرش ما به وضع قانون باید تغییر کند. اینکه فکر می‌کنیم همه جزییات یک قانون را باید تغییر دهیم درست نیست. گاهی ایرادات قانونی فقط از طریق تدوین یک دستورالعمل اصلاح می‌شود.

انصاری با تأکید بر اهمیت کاهش حجم قوانین و مقررات در کشور گفت: هرچقدر حجم قوانین را کم کنیم بهتر است. اینکه ما جزییات امر را بخواهیم در قانون بیاوریم درست نیست.

به باور معاون حقوقی رئیس‌جمهور در بسیاری از موارد ایرادات قانونی با تصویب آیین‌نامه‌ها حل می‌شوند و تصویب قانون هم باید در حد یک سری از الزامات کلی و با اعطای اختیارات درونی به دولت و بخش خصوصی باشد؛ قوانین باید سهل و کلی بوده و موارد جزئی به آیین‌نامه‌ها ارجاع داده شود.

همچنین دبیرخانه کمیته ماده 12، پنج مورد از مصوبات نشست‌های قبلی کمیته که باوجود تصویب در کمیته و پیگیری‌های دبیرخانه اجرایی نشده‌ بودند را مطرح کرد و از معاون حقوقی رئیس‌جمهور درخواست کرد اجرای این موارد را با سؤال و پیگیری از دستگاه‌های اجرایی پیگیری کند.

مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در همین زمینه گفت: سازمان امور مالیاتی و دیگر دستگاه‌های اجرایی که به‌تناسب موضوع در جلسه حاضر می‌شوند، باید نماینده تام‌الاختیار خود را به جلسات بفرستند و چنانچه تصمیمی گرفته می‌شود باید به آن پایبند باشند. اعتراض‌های آن‌ها باید در جلسه گفته شود.

 
<<{ پیامبر اکرم صلی الله و آله و سلم فرمود : نان را احترام کنید زیرا خداوند آن را احترام کرده است، پس هر کس نان را گرامی بدارد خداوند نیز اورا گرامی خواهد داشت  }>>
 
 

 روایت تصویری از حضور وزیر بهداشت و رئیس اتحادیه نان کشور در همایش روز جهانی غذا   

 
 
 
 

 

   ما را در گوگل محبوب کنید

 

تعرفه تبلیغات

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه سراسری تولید کنندگان و صادر کنندگان نان ایران می باشد.

 
© Copyright - Iranian Bread Producer & Exporter Federation. All Rights Reserved.  

Designed by:webpardazan.ir